SKNL Studenckie Koło Naukowe Lotników

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SKNL O nas

O nas

Email Drukuj PDF

Jesteśmy grupą studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej których pasjonuje lotnictwo. Tworzymy zespół młodych i ambitnych ludzi pełnych inicjatywy, chcących osiągnąć zamierzony cel. Od stycznia 2006 pracujemy nad projektem PR autonomicznego samolotu patrolującego. Głównym celem projektu jest udział w corocznym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa. Płatowiec również wykorzystywany jest przy realizacji prac dyplomowych i przejściowych oraz prezentowany na seminariach i konferencjach naukowych, gdzie zdobywa duże uznanie. Bezpilotowe statki powietrzne są przyszłością lotnictwa. Ich wykorzystanie z roku na rok staje się coraz szersze. W wojsku statki powietrzne tego typu są używane na pełną skalę, a ich użycie w służbach publicznych oraz w zastosowaniach komercyjnych staje się nieuniknione.
Do września 2009 roku udało nam się stworzyć 5 prototypów. Ostatni w pełni wykorzystywał takie materiały, jak kevlar, włókna szklane i węglowe.

Od grudnia 2009 rozpoczęliśmy prace nad nową wersją samolotu PR-5 Wiewiór+ oraz czterowirnikowcem PR-7 Wir (na Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze w Bezmiechowej) , które w pełni mają wykorzystywać zdobyte doświadczenia. Szczegóły w dziale PR-5 Wiewiór + oraz PR-7 Wir.


Poprawiony: poniedziałek, 11 kwietnia 2011 19:25  

Notatki

Rok 2011 okazał się dla Studenckiego Koła Naukowego Lotników rokiem szczególnym. Po raz trzeci z rzędu, projekt bezzałogowego statku powietrznego z serii PR zajął pierwsze miejsce na ogólnopolskich zawodach MIWL w Bezmiechowej. Kilka miesięcy wcześniej, projekt ten został doceniony również na arenie międzynarodowej. Podczas konferencji Unii Europejskiej Aerodyas 2011 w Madrycie, projekt PR-5 został uhonorowany tytułem Najlepszego Lotniczego Projektu Studenckiego w Europie, w latach 2006-2011. Sukcesy te były pięknym zwieńczeniem długoletniej współpracy zespołu. Ukończenie studiów przez członków zespołu sprawiło, że z czasem zaczęło brakować rąk do pracy i coraz trudniej było o przekazanie wiedzy dotyczącej projektu młodszym rocznikom. W 2013 roku członkowie SKNL rozpoczęli prace nad projektem łazika marsjańskiego, a projekt samolotu bezzałogowego z serii PR został czasowo zamrożony i na półkach w modelarni oczekuje na lepsze czasy. Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Lotnictwa w Krakowie, udało się uhonorować osiągnięcia Studenckiego Koła Naukowego Lotników. Do bogatej kolekcji eksponatów muzeum, dołączył pierwszy samolot bezzałogowy - PR-5 Wiewiór+. Zaszczyceni tym faktem, i jednocześnie dumni ze swojego dzieła zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszego samolotu w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, przy alei Jana Pawła II 39.