SKNL Studenckie Koło Naukowe Lotników

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SKNL PR-1 Szpion Biegunowa

Biegunowa

Email Drukuj PDF

Clark Y 12%, jest profilem zastosowanym na skrzydle charakteryzuje sie dużym przedziałem Cz w funkcji kąta dla Cz dodatnich i stosunkowo małym przedziałem Cz ujemnym. Dodatkowo charakteryzuje sie dużym zakresem liniowej zmiany Cz w funkcji kąta natarcia.

Biegunowa profilu Clark Y 12 [%]


Biegunowa samolotu i profilu
Współczynnik oporu aerodynamicznego samolotu jako całości wyliczamy korzystając z poniższej zależności:


Gdzie:

  • Cx - współczynnik oporu
  • Cxs - współczynnik oporu skrzydła
  • Cxk - współczynnik oporu kadłuba
  • CxH - współczynnik oporu usterzenia poziomego
  • CxV - współczynnik oporu usterzenia pionowegoWartości współczynników aerodynamicznych dla biegunowej modelu:Biegunowa prędkości 

 

Notatki

Rok 2011 okazał się dla Studenckiego Koła Naukowego Lotników rokiem szczególnym. Po raz trzeci z rzędu, projekt bezzałogowego statku powietrznego z serii PR zajął pierwsze miejsce na ogólnopolskich zawodach MIWL w Bezmiechowej. Kilka miesięcy wcześniej, projekt ten został doceniony również na arenie międzynarodowej. Podczas konferencji Unii Europejskiej Aerodyas 2011 w Madrycie, projekt PR-5 został uhonorowany tytułem Najlepszego Lotniczego Projektu Studenckiego w Europie, w latach 2006-2011. Sukcesy te były pięknym zwieńczeniem długoletniej współpracy zespołu. Ukończenie studiów przez członków zespołu sprawiło, że z czasem zaczęło brakować rąk do pracy i coraz trudniej było o przekazanie wiedzy dotyczącej projektu młodszym rocznikom. W 2013 roku członkowie SKNL rozpoczęli prace nad projektem łazika marsjańskiego, a projekt samolotu bezzałogowego z serii PR został czasowo zamrożony i na półkach w modelarni oczekuje na lepsze czasy. Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Lotnictwa w Krakowie, udało się uhonorować osiągnięcia Studenckiego Koła Naukowego Lotników. Do bogatej kolekcji eksponatów muzeum, dołączył pierwszy samolot bezzałogowy - PR-5 Wiewiór+. Zaszczyceni tym faktem, i jednocześnie dumni ze swojego dzieła zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszego samolotu w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, przy alei Jana Pawła II 39.