SKNL Studenckie Koło Naukowe Lotników

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
SKNL University Rover Challenge
URC

Stronka łazika

Email Drukuj PDF

Zapraszamy na naszą stronę urc.prz.edu.pl, gdzie na bieżąco będziemy aktualizować postępy prac.

Poprawiony: sobota, 23 marca 2013 21:14
 

Nowe wiadowmości.

Email Drukuj PDF

Kilka nowych, istotnych wiadomości:

Politechnika Rzeszowska wsparła projekt łazika kwotą 3000 zł. Podziękowania kierujemy do Dziekana Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Jarosława Sępa, prof. PRz.

W ciągu kilku najbliższych dni gotowy będzie komputerowy model pojazdu - wraz z podzespołami istotnymi do wykonania zadań.

Skompletowaliśmy w pełni sprawny moduł transmisyjny. Oprócz nadawania wizji łazik może przekazywać informacje o położeniu, temperaturze (otoczenia lub podzespołu) i ciśnieniu.

Zakupione zostały materiały do wykonania ramy podwozia, manipulatorów oraz koszy do transportu paczek.

Jeszcze w tym tygodniu planujemy rozpocząć budowę ( postaramy się sukcesywnie zamieszczać zdjęcia z przebiegu prac )  !!Pozdrawiamy,

SKNL Rover Team

 

Notka o SKNL Rover Team

Email Drukuj PDF

Notka na temat działalności grupy SKNL Rover Team

 

Powstanie grupy SKNL Rover Team jest odpowiedzią na organizowane przez amerykańskie stowarzyszenie The Mars Society zawodów University Rover Challenge. Ta międzynarodowa, uniwersytecka rywalizacja polega na zaprojektowaniu i skonstruowaniu pojazdu marsjańskiego oraz wykonaniu zadań, które mogą czekać taką sondę kosmiczną na Czerwonej Planecie.
Miejscem rywalizacji jest ośrodek
Mars Desert Research Station, który znajduje się na pustyni stanu Utah nieopodal miasta Hanksville. Jest to specyficzny teren przypominający powierzchnię Marsa, na którym od wielu lat prowadzone badania dotyczące zasiedlenia i eksploracji czwartej planety Układu Słonecznego.

The Mars Society zrzesza osoby zainteresowane tematyką zasiedlenia planety Mars, której inicjatywa skierowana jest głównie do osób młodych, pasjonatów, studentów oraz inżynierów, którzy dzięki swojej pomysłowości i zaangażowaniu mogą przyczynić się do postawienia przez człowieka stopy na Czerwonym Globie.

Do rywalizacji przystępują głównie ekipy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady oraz Polski, która jest jedynym akcentem europejskim w tych prestiżowych zawodach. Warto wspomnieć, że polskie drużyny zawsze zajmują wysokie pozycje, włącznie z pierwszym wywalczonym w 2011 roku. Cieszy również fakt, że zawody te są niezwykle medialne, a co za tym idzie relacjonowane przez ogólnoświatową telewizję Discovery.

Nasza grupa powstała z inicjatywy studentów kierunków Lotnictwo i Kosmonautyka, Mechatronika oraz Mechanika i Budowa Maszyn. Współpracują ze sobą Studenckie Koło Naukowe Lotników oraz Studenckie Koło Naukowe Robotyków. W skład drużyny SKNL Rover Team wchodzi osiem osób: Adrian Wojciechowski, Remigiusz Laszczak, Grzegorz Szpyra, Łukasz Pelikan, Piotr Czachor, Łukasz Bereś, Radosław Gancarz, Filip Nycz. Każdy członek zespołu odpowiedzialny jest za określoną część projektu, natomiast całość działań, wszelkie pomysły i koncepcje omawiane są na wspólnych zebraniach.

Celem drużyny jest stworzenie łazika marsjańskiego - pojazdu, który musi skutecznie realizować określone regulaminem zawodów zadania, adekwatne do tych, które należałoby wykonać na Marsie, a mianowicie:

  • "Poszukiwanie życia" – misja, w której należy pobrać próbki gruntu i przeanalizować je pod

kątem możliwości występowania życia,

  • "Prace naprawcze" – wykonanie precyzyjnych zadań serwisowych,

  • "Pomoc ratunkowa" - dostarczenie astronautom paczek ratunkowych do określonego miejsca,

  • „Jazda w trudnym terenie" – sprawdzenie możliwości mobilnych sondy w trudnym, zróżnicowanym terenie.

Należy pamiętać, że sprzęt ten nie jest zabawką, gdyż masa łazika może wynosić nawet 50 kilogramów. Wykorzystuje on również nowoczesną technologię transmisji danych wizualnych, telemetrycznych, czy sterowania. Głównymi elementami naszej konstrukcji są: rama nadwozia, zawieszenie, manipulatory do wykonywania zadań oraz układy sterowania, łączności i wizji do zdalnego sterowania sondą.
Mamy nadzieję, że nasz projekt weźmie udział w zawodach URC. Jest to trudne przedsięwzięcie, które wymaga wiele czasu i poświęceń, gdyż poza samym projektem należy także zorganizować logistykę całego wyjazdu i przede wszystkim pozyskać sponsorów gotowych pomóc finansowo w tak złożonym projekcie. Niewątpliwym zyskiem dla sponsora jest możliwość zaprezentowania swojej firmy jako nowoczesnej i rozwojowej przez wzgląd na prestiż zawodów, a co się z tym wiąże, także rozgłos medialny.

Udział w tak dużym przedsięwzięciu to okazja do poszerzenia swoich horyzontów naukowych, gdyż projekt ten znacząco wykracza poza ramy nauczania. Mamy nadzieje pokazać, że studenci z Polski są niezwykle kreatywni, inteligentni i zorganizowani, a nasze pomysły mogą wywrzeć znaczący wpływ na podbój kosmosu. Co więcej jest to również wielka przygoda, możliwość poznania nowych ludzi oraz doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Poprawiony: piątek, 15 lutego 2013 12:03